RETRANSMISJA GALI FINAŁOWEJ ONLINE XX OKR im. Józefa Czechowicza
 
 

PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI OGÓLNOPOLSKICH ONLINE
XX KONKURSU RECYTATORSKIEGO IM. JÓZEFA CZECHOWICZA z dnia 15 czerwca 2020 r.
Komisja w składzie:
- Dorota Lesiak - recytatorka, instruktorka zaangażowana w rozwijanie kultury żywego słowa w Polsce oraz USA, animatorka kultury,
- Justyna Ścibor - pracownik Ośrodka Kultury Arsus w Warszawie, autorka słuchowisk radiowych, animatorka kultury, instruktorka teatralna,
- Jarosław Cymerman – teatrolog i literaturoznawca, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
- Przemysław Buksiński – aktor, nauczyciel Akademicki UMCS w Lublinie, animator, trener technik teatralnych, prezes Fundacji Poławiacze Pereł Improv Teatr. Absolwent Animacji Kultury UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Łukasz Jemioła - wokalista, songster, laureat wielu przeglądów i konkursów piosenki, specjalizuje się w piosenkach w stylu retro,
po zapoznaniu się z materiałami wideo przesłanymi przez recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej zakwalifikowanych do udziału w eliminacjach ogólnopolskich postanowiła przyznać następujące nagrody:
1. Nagrodę Papierowej Korony, za interpretację utworu “Dawniej” Józefa Czechowicza – Kacprowi Siwiakowi. Wraz z tytułem zwycięzcy przysługuje nagroda finansowa w wysokości 550 zł
2. Nagrodę Złotej Strofy, za interpretację wiersza Franciszki Arnsztajnowej “Elegia” – Malwinie Bator. Wraz z tytułem zwyciężczyni przysługuje nagroda finansowa w wysokości 550 zł
3. Nagrodę Nuty Człowieczej, za interpretację utworu “W noc księżycową” Franciszki Arnsztajnowej oraz “Mały Mit” Józefa Czechowicza - Justynie Styczeń. Wraz z tytułem zwyciężczyni przysługuje nagroda finansowa w wysokości 550 zł
4. Nagrodę RE:cytujemy Czechowicza "Grafika" za autorski projekt graficzny pt. “Dzień i noc” otrzymuje Jakub Wójciak. Wraz z tytułem zwycięzcy przysługuje nagroda rzeczowa w formie bonu na zakupy w sklepie ze sprzętem cyfrowym w wysokości 500 zł
5. Decyzją jury nie została przyznana nagroda w kategorii RE:cytujemy Czechowicza "Wideo".
W wyniku obrad zostały także przyznane tytuły laureatów i laureatek oraz wyróżnienia.
W kategorii recytacji utworów Józefa Czechowicza tytuły laureatek otrzymały:
- Weronika Kubińska
- Weronika Blank
Wraz z tytułem przysługuje nagroda w postaci uczestnictwa w warsztatach żywego słowa online.
W kategorii recytacji utworów Józefa Czechowicza wyróżnienie oraz nagrodę finansową w wysokości 150 zł, a także nagrodę w postaci uczestnictwa w warsztatach żywego słowa online otrzymał:
- Jan Abramowicz
W kategorii recytacji utworów poetów i poetek awangardy lubelskiej wyróżnienia oraz nagrody finansowe w wysokości 150 zł, a także nagrody w postaci uczestnictwa w warsztatach żywego słowa online otrzymują:
- Gabriela Stypułkowska
- Adrian Krzych
- Marcelina Kobiela
- Julia Semczuk
- Aleksandra Dudyk
- Jagoda Białek
W kategorii poezji śpiewanej wyróżnienia oraz nagrody finansowe w wysokości 150 zł, a także nagrody rzeczowe oraz nagrodę w postaci uczestnictwa w spotkaniu konsultacyjno-warsztatowym online otrzymały:
- Natalia Nosorowska
- Zofia Gołaj
Ponadto jury zdecydowało specjalnej formie nagrody w postaci zaproszenia do wzięcia udziału w warsztatach online dla następujących osób:
- Dominika Zdulska
- Paulina Kościelniak
- Weronika Szymczak
- Julia Wojewoda
W ramach głosowania internautów, które odbyło się za pośrednictwem platformy Facebook na fanpage “RE:cytujemy Czechowicza”, zostały przyznane Nagrody publiczności, a wraz z nimi nagrody rzeczowe w formie bonów na zakupy w sieci sklepów Empik w wysokości 300 zł. Laureatami nagród publiczności są:
- Recytacja - Julia Żukowska - 384 reakcje
- Poezja Śpiewana - Natalia Nosorowska - 226 reakcji
- Grafika - Jakub Wójciak - 256 reakcji
- Wideo - Kornelia Kozyra - 252 reakcje

W wyniku obrad jury z dn. 15.06.2020 prezentujemy listę uczestników i uczestniczek, którzy otrzymują tytuł laureata/laureatki XX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza:

  • Abramowicz Jan
  • Bator Malwina
  • Białek Jagoda
  • Blank Weronika
  • Dudyk Aleksandra
  • Gołaj Zofia
  • Kobiela Marcelina
  • Krzych Adrian
  • Kubińska Weronika
  • Nosorowska Natalia
  • Semczuk Julia
  • Siwiak Kacper
  • Styczeń Justyna
  • Stypułkowska Gabriela

18 czerwca o godz. 20:00 w ramach Koncertu Laureatów online zaprezentowany zostanie werdykt jury oraz zwycięskie i wyróżnione prezentacje. Również tego dnia poznamy laureatów kategorii Grafika i Wideo oraz wyniki głosowania publiczności. Szczegóły już wkrótce!


 

Zapraszamy do udziału w XX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Józefa Czechowicza.

Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza oraz poetów i poetek awangardy lubelskiej: Franciszki Arnsztajnowej, Konrada Bielskiego, Tadeusza Bocheńskiego, Stanisława Ciesielczuka, Henryka Domińskiego, Wacława Gralewskiego, Stanisława Grędzińskiego, Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, Mieczysława Kossowskiego, Józefa Łobodowskiego, Antoniego Madeja, Bronisława, Ludwika  Michalskiego, Władysława Podstawki, Jana Szczawieja, a także Julii Hartwig i Anny Kamieńskiej, poetek, które we wczesnej fazie swojej twórczości  inspirowały się poezją awangardy lubelskiej. (Zob. m. in.: Ludwik Zalewski, Antologia współczesnych poetów lubelskich, wstęp Józef Czechowicz. Lublin1939.)

Konkurs podzielony jest na 4 kategorie:
1) Zadanie konkursowe, którego celem jest przygotowanie nagrania wideo recytacji dwóch utworów poetyckich (teksty oryginalne, a nie przekłady):
- jeden utwór Józefa Czechowicza,
- jeden utwór wybranego poety lub poetki awangardy lubelskiej
Czas wykonania obu utworów nie może przekraczać 5 minut.

2) Zadanie konkursowe, którego celem jest przygotowanie nagrania wideo interpretacji muzycznej dwóch utworów poetyckich:
- jeden utwór Józefa Czechowicza,
- jeden utwór wybranego poety lub poetki awangardy lubelskiej
Czas wykonania obu utworów nie może przekraczać 7 minut.
W kategorii 2 udział wziąć mogą soliści i solistki lub zespoły muzyczne - z zachowaniem przy wykonaniu nagrania przepisów dotyczących dystansu społecznego w związku z pandemią Covid19. Utwory zgłaszane w tej kategorii mogą stanowić kompozycję autorską bądź być interpretacją istniejącego już dzieła (z zaznaczeniem w Karcie zgłoszeniowej praw autorskich).

3) RE:cytujemy Czechowicza – Grafika: Zadanie konkursowe, którego celem jest wykonanie zdjęcia, grafiki komputerowej, bądź kolażu graficznego/remiksu materiałów archiwalnych dowolną techniką. Praca powinna nawiązywać do twórczości Józefa Czechowicza, wybranych poetów i poetek awangardy lubelskiej.

4) RE:cytujemy Czechowicza – Wideo: Zadanie konkursowe, którego celem jest wykonanie filmu wideo nawiązującego do twórczości Józefa Czechowicza, wybranych poetów i poetek awangardy lubelskiej. Forma filmu, jak i jego gatunek są dowolne. Długość filmu nie może być krótsza niż 30 sekund oraz nie może przekraczać 3 min.

Wartość nagród głównych w każdej z kategorii wynosi minimum 500 zł.

Aby wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim należy wypełnić Kartę zgłoszeniową

Dodatkowo prosiły o przesłanie skanów podpisanego Regulaminuzałącznika 1 i załącznika 2 (oraz ewentualnie plików z nagraniami lub odnośniki do ich pobrania) na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Wszystkie dokumenty muszą zostać złożone w nieprzekraczalnym terminie do północy dnia 07.06.2020r

Możliwe jest przesłanie odnośnika do pobrania plików z projektami konkursowymi, wykorzystującego usługi przesyłania plików „w chmurze”, np. WeTransfer, Dropbox, Google Drive, Mega, itp.

Podpisany Regulamin oraz Załącznik 1 i 2 należy wysłać również w wersji papierowej na adres: 
Fundacja Teatrikon, 
ul. Rynek 2/31C, 
20-112 Lublin 
z dopiskiem „OKR Czechowicza”.

Nie przesłanie oryginałów dokumentów może skutkować brakiem możliwości otrzymania nagród.


ODPOWIEDZI NA CZĘSTO POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA


1. Czy w konkursie może brać udział maturzysta/maturzystka? Czy w konkursie mogą brać udział uczniowie techników/szkół branżowych/szkół zawodowych?

Tak, w konkursie mogą brać udział osoby uczęszczające do szkoły jeszcze w roku 2019/2020, niezależnie od rodzaju szkoły oraz od tego, czy już rok szkolny się dla nich zakończył (np. maturzyści)

2. Czy można wysłać utwory w kategorii 1 lub 2, które będą trwać dłużej niż czas określony w regulaminie?

Tak, czas trwania utworu nie będzie powodem do dyskwalifikacji, w związku z czym wszystkie utwory dłuższe niż czas określony w regulaminie wezmą udział w konkursie i zostaną ocenione zarówno przez jury jak i publiczność. Pragniemy zwrócić uwagę, że limity czasowe są limitami obowiązującymi od lat w wersji "stacjonarnej" Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza i wynikają z doświadczeń osób realizujących ten konkurs. Prosimy jednak aby rozważnie podchodzić do tej kwestii, ponieważ nadmierne i nieuzasadnione artystycznie wydłużanie czasu prezentacji może przyczynić się do negatywnych ocen jury lub zmniejszonego zainteresowania głosującej publiczności.