Autorstwo:

  • FUNDACJA TWÓRCZOŚCI, EDUKACJI I ANIMACJI MŁODZIEŻY „TEATRIKON”, LUBLIN

  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji

Czy młodzi ludzie widzą Lublin, jako miejsce swojej przyszłości? Jakie zauważają wyzwania, a jakie szanse?

W publikacji znajdziesz aż pięć, opracowanych przez uczestników i uczestniczki projektu, pomysłów na projekty sprawiających, że Lublin stanie się bardziej przyjazny dla młodych osób. W publikacji zebraliśmy też najważniejsze wyzwania, jakie stawiamy przed władzami naszego miasta.

Materiał wzbogaciliśmy o wypowiedzi cenionych osób z lubelskiego środowiska, a jednocześnie mentorów i mentorek w naszym programie:
– Piotr Skrzypczak – założyciel organizacji Homo Faber
– Agnieszka Kolasa-Nowak – pracowniczka naukowa Instytutu Socjologii UMCS
– Paweł Prokop – prezes fundacji inicjatyw menadżerskich
– Mariusz Sagan – specjalista ds. obsługi inwestorów
– Joanna Wawiórka-Kamieniecka – kordynatorka Warsztatów Kultury

POMYSŁY MŁODYCH OSÓB

#1 EXPUJ LUBLIN – pokazanie młodzieży mnogości szkoleń i warsztatów, z których mogą skorzystać.

Pomysł ten zakłada zebranie informacji:
– ocenionych osobach pochodzących z Lublina i pokazaniu ich ścieżek kariery
– młodych osobach zaczynających swoje działania w Lublinie
– wydarzeniach kulturalnych i rozwojowych

A wszystko to zebrane w wygodnej formie – aplikacji mobilnej, fanpage’a czy informatora.

Dlaczego?
Narzędzie to nie tylko pozwoli poznawać dorobek ludzi i drogę, którą szli, aby zdobyć osiągnięcia, ale też pozwoli rozszerzyć możliwości edukacji poza oświatą. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość nawiązania kontaktów pomiędzy młodymi, aktywnymi użytkownikami aplikacji.

#2 POMYSŁY/PRZEMYSŁY

Młodzież zauważyła, że młodzi ludzie potrzebują inspiracji, żeby rozwijać pasje i umiejętności, które w przyszłości można przekuć na pracę. Pomysł zakłada wsparcie takich osób i pokazanie możliwych ścieżek rozwoju.

Pomysłodawcy projektu zorganizowali spotkania z osobami z Lublina zajmującymi się rękodziełem czy nowym cyrkiem. Spotkania odbywały się w formie warsztatów, gdzie można było spróbować różnych profesji i zapytać o szczegóły pracy profesjonalistów/tki.

#3 MIODOWA DOLINA


Projekt dotyczy budowania świadomości biznesowej wśród młodych Lublinian.
Działanie skupia się na rozwoju umiejętności miękkich i pewności na rynku pracy. Dodatkowo celem było zwiększenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.

Projekt zakładał prowadzenia funpage, organizację spotkań biznesowych, ale także warsztatów praktycznych, które wyposażą młodych ludzi w odpowiednie narzędzia.

#4 LUBLIN ZDOLNIE STEROWANY

Pomysł skupia się na tworzeniu atrakcyjnych warunków, dla osób, które chcą pracować zdalnie. Dawać nieograniczone możliwości zarobku, bez przymusu wyprowadzenia się z miasta Lublin. Hasłem przewodnim tego rozwiązania jest „Żyj lokalnie, pracuj globalnie” – niezwykle chwytliwe i pełne nadziei na możliwość połączenia wielu dróg kariery.
W 2015, kiedy prowadziliśmy projekt, było niezwykle rewolucyjne. Dzisiaj staje się standarem i rosnącym trendem, dlatego tym bardziej warto inwestować w takie rozwiązania.

Projekt zakładał powstanie Portalu promującego pracę zdalną i przeprowadzenie warsztatów.

#5 LUBCHALLANGE

Autorzy tego pomysłu zauważyli, że mieszkańcy Lublina spędzają dużo czasu w przestrzeni wirtualnej i są mało aktywni w mieście.
Projekt zakładał stworzenie wyzwań w przestrzeni publicznej. Zadania pomogłyby mieszkańcom lepiej poznać Lublin, czekające atrakcje i możliwości. Dodatkowo w centrum miasta miałoby powstać „Drzewo Myśli”. gdzie każdy mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Lublina.

Dokładny opis projektów znajdziesz w publikacji. Wystarczy pobrać ją za darmo poniżej.


Potraktuj pomysły i zauważone problemy jako inspirację do swoich działań.

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub wsparcia w realizacji projektu, lub chcesz z nami działać, napisz na maila: fundacja@teatrikon.pl

Informacja o finansowaniu


Publikacja powstała w ramach projektu I AM CHANGE Inkubator Aktywnej Młodzieży, finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Gminy Lublin.