Synestezja

Jesteś młodym początkującym twórcą? Malujesz, piszesz, rzeźbisz, komponujesz, ale nie wiesz czy to, co robisz ma jakiś sens? Marzysz o wystawie, ale chowasz swoje prace w szufladzie? Skończ z tym! Zgłoś się do projektu Synestezja! Spotkaj się z nami, pokaż nam swoje pracę, weź udział w bezpłatnych konsultacjach i dowiedz się gdzie możesz rozwijać swój talent. Dla autorów najciekawszych prac zorganizujemy wydarzenie, podczas którego ich twórczość zostanie zaprezentowana w nietypowy sposób.

Na Twoje zgłoszenie czekamy zawsze, nie ma żadnych ograniczeń czasowych.

Prześlij zgłoszenie do projekty Synestezja >>>

 

Poprzez projekt Synestezja pragniemy pokazać, że jest możliwe współistnienie różnych dziedzin sztuki w jednej niecodziennej formie. Dzieła, które są konfrontowane, łączone, zderzane to efekty pracy artystów, którzy inspirowali się wzajemnie swoją pracą i udowodnili, że od rywalizacji ważniejsza jest miłość do sztuki. Bohaterowie kolejnych edycji pokazują, jak wzajemnie na siebie oddziałują, a dziedziny sztuki, którymi się zajmują przenikają się i grają ze sobą łącząc się w jednolitą kompozycję twórczą.

Synestezja, tak jak zjawisko w sztuce, od którego nazwę wziął projekt, ma na celu wpływanie na kilka zmysłów jednocześnie, dzięki połączeniu różnych dziedzin twórczych sztukę nie tylko widzimy, ale i słyszymy, odczuwamy, a nawet współtworzymy!

 

I edycja – 24-30.05.2010

Podczas pierwszej edycji Synestezji zaprezentowaliśmy wystawę łączącą poezję z fotografią zamkniętą w przestrzeni kobiecego pokoju. Autorki to poetka Katarzyna Krzywicka i fotografka Aneta Jarka.

Kobieta zostawia pośród książek, luster i bibelotów cząstki siebie. Pisze wiersze na lustrze i poduszce, zdjęcia umieszcza na lampie, krześle, a nawet na własnych ubraniach. To kawałki jej duszy, do której można zajrzeć uchylając drzwi alkowy.

Artystki poprzez wiersze i fotografie pokazały jak postrzegają świat i uczucia kobiety, a ich wystawa łącząca w nietypowy sposób dwie dziedziny sztuki udowodniła, że ludzie mogą stanowić dla siebie nawzajem ogromną inspirację. W ramach I w Cafe Kabaret przy ulicy Grodzkiej 21 w Lublinie odbył się wernisaż oraz wystawa.

 

 

II edycja – 21.03.2012

Druga edycja projektu Synestezja pokazała wzajemne przenikanie się dźwięku, obrazu i słowa. Jej bohaterami byli Łukasz Siatkowski i zespół Strefa Pracy Żurawia. Grafiki Łukasza, których wykonanie nazwał Karambolizacją Przestrzeni, jego teksty poetyckie oraz muzyka współtworzona z Dominikiem Kosiorkiem i Darkiem Figurą zostały połączone w niecodzienną formę, która zgodnie z ideą Synestezji nie tylko wpłynęła na wszystkie zmysły, ale w tej edycji także pozwoliła każdemu obserwatorowi stać się twórcą.

 

III edycja – 27.05-07.06.2013

Trzecia edycja opierała się na obrazach młodej lubelskiej malarki - Pauliny Litwin. Artystka stworzyła dziesięć obrazów i rzeźb inspirowanych zdjęciami ze swojego dzieciństwa i wspomnieniami, dotyczącymi pierwszych lat jej życia. Na płótnach umieściła zatem zarówno siebie jak i swoją najbliższą rodzinę. Tym razem postanowiliśmy rozszerzyć formułę projektu w taki sposób aby uczestniczyli w niej także odbiorcy. W tym celu zorganizowaliśmy wielki zbiór zdjęć pokazujących jak ludzie i ich otoczenie zmienili się wraz z upływem czasu. Akcja odbiła się szerokim echem wśród internautów. Efekty naszych działań można było podziwiać podczas wystawy w Wieży Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

tekst przygotowała

Ewa Prędota


https://www.facebook.com/Synestezja