Patriotyzm Powstania

Patriotyzm powstania – rewolucja a ewolucja.”

 

AUTOR : Joanna Belzyt (koncepcja edukacji w Gestalt - metoda projektowa)

projekt edukacyjno-artystyczny, jego głównym założeniem jest edukacja w zakresie organizacji i realizacji wydarzeń teatralnych i związanych z nimi, w poczuciu grupy i z indywidualną odpowiedzialnością

GŁÓWNE CELE PROJEKTU:

POŁĄCZENIE TRADYCJI Z HIP HOPEM - stworzenie twórczej inicjatywy lokalnej w dziedzinie popularyzacji znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego oraz upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego i zapomnianych a ważnych dla Polski postaci (spektakl teatralny, warsztaty teatralne, cykl 5 spotkań, projekcja filmu i wystawa zdjęć z realizacji działań)

Kiedy?
maj 2013 - luty 2014

Gdzie?
Lublin i okolice

Kto i dla kogo?
Młodzi ludzie z zajawką, dla młodych ludzi z zajawką (głównie studenci i licealiści Lubelszczyzny - 18-26 lat).

Co się będzie działo?

spektakl na bazie historii Elżbiety Miller(ówny), która ostrzegła wojska Leona Frankowskiego przed atakiem na Końskowolę. (maj-wrzesień'13)

- muzyka - połączenie muzyki tradycyjnej i hip hop oraz śpiewu tradycyjnego z nawijką hh (maj-grudzień'13)

wakacyjne warsztaty teatralne (obrzęd) z pokazem pracy warsztatowej i zaproszeniem lokalnej ludności, połączone z próbami do spektaklu (I połowa sierpnia'13)

cykl pięciu spotkań (pokaz spektaklu, warsztat teatru obrzędowego i dyskusja na temat „Patriotyzm powstania – rewolucja, a ewolucja) w wybranych instytucjach kulturalno-oświatowych na lubelszczyźnie, na które zostaną zaproszeni także przedstawiciele władz, ważne osoby świata świata kultury, sztuki, edukacji oraz media(wrzesień’13-styczeń’14)

- wystawa zdjęć i projekcja filmu - czyli podsumowanie projektu (styczeń-luty’14)

dokumentacja działań w postaci zdjęć, filmu (tworzenie spektaklu, warsztaty, spotkania, organizacja, proces grupowy) (maj’13-luty’14)
- promocja - działania projektowe będą promowane głównie w Internecie, mass mediach, poprzez plakaty i ulotki (maj’13-luty’14)


               

III Spotkanie z Cyklu „Patriotyzm Powstania – rewolucja a ewolucja” w Wojewódzkim Ośrodku Kultury

Pokaz spektaklu „Czerwone piwo na białą sukienkę”, dyskusja na temat patriotyzmu we współczesnym świecie i warsztaty teatru obrzędowego to program trzeciego spotkania z przedstawicielami grupy teatralnej Fundacji Teatrikon.

W piątek, 8 listopada o godz. 19.00 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury odbędzie się III Spotkanie z Cyklu „Patriotyzm Powstania – rewolucja a ewolucja”.

Zapał był wielki, na miejscu jednak okazało się, że studenci uzbrojeni są w kosy, kije, siekiery, mają 3 dubeltówki, 1 pałasz i 2 pistolety. Chłopi uciekli, bo wiedzieli, że z taką bronią powstania nie wygrają. Frankowskiemu w ataku na Rosjan w Końskowoli mogło sprzyjać tylko zaskoczenie, ale jak się potem okazało to kobieta odegrała najważniejszą rolę w tej bitwie.

"Twoja siostra wychodzi za mąż?
Tak, Mania, najstarsza. Dlaczego dzisiaj?
Żeby ich dzieci miały ojca..."

Pierwszym punktem wydarzenie jest spektakl „Czerwone piwo na białą sukienkę.”. Aktorzy w niecodzienny sposób połączyli historię z czasów powstania styczniowego, pieśni obrzędowe i współczesny rap.

Następnie przejdziemy do dyskusji „Patriotyzm powstania – rewolucja a ewolucja”. Gdzie każdy widz będzie mógł wyrazić swoją opinię o wydarzeniach sprzed 150 lat, obecnej sytuacji oraz własną refleksję na temat sensu walki, obrzędu i bycia Polakiem w obecnych czasach.

Na zakończenie dla lubiących nowe doświadczenia czekają warsztaty teatru obrzędowego. Tym razem poznamy sens i znaczenie obrzędu w teatrze.

Wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, przy ulicy Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie.

Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad projektem „Patriotyzm Powstania – rewolucja a ewolucja” objęli Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin oraz Joanna Szołno–Koguc Wojewoda Lubelski.


„Patriotyzm Powstania, czyli nawijanie poezji tradycyjnej”

Mieszkanie poezji Fundacji "Teatrikon" w ramach festiwalu "Miasto Poezji"

 

Kiedyś układano poezję mówiącą o życiu i towarzyszącą obrzędom, dokładano do niej prostą melodię i śpiewano, dziś tę funkcję spełnia nawijka hip hop - rytmizowane, rymowane teksty mówią o codzienności w obecnym świecie. Pieśni tradycyjne, które wykorzystujemy powstawały na wsi i tam były kultywowane, hip hop funkcjonuje głównie w mieście. Dwie kultury (tradycyjna
i hiphop), dwa miejsca (wieś i miasto), dwa czasy (kiedyś i dziś), dwie muzy (muzyka i tekst).

06-07.06.2013 r. uczestnicy aranżowali pieśni tradycyjne (górna małopolska - radomskie, roztocze - lubelskie) na hip hop oraz nawijali i śpiewali teksty tradycyjne do beatów hiphopowych.Próbowali swoich sił w nawijce (rytmizacja tekstów pieśni tradycyjnych na nutę hh) oraz w śpiewie i grze na instrumentach tradycyjnych.

  

 


  

Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski i Fundację Banku Zachodniego BZ WBK

 

 

Dołącz do nas na facebooku:

www.facebook.pl/patriotyzmpowstania,