Awangardowy Przegląd Satyr i Kabaretów

APSiK realizowaliśmy we współpracy z V LO w Lublinie. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy samych uczniów. APSiK był jednym z autorskich eventów licealistów w ramach LOkomotyw. Awangardowy Przegląd Satyr i Kabaretów był otwartym konkursem dla grup ze szkół ponadgimnazjalnych zajmujących się twórczością kabaretową. Wierzymy, że dzięki tego temu projektowi marginalizowane dotąd kabarety młodzieżowe mogły wreszcie zaistnieć na scenie i stać się  popularne w regionie. Uczniowie lubelskich szkół mogli poznać ludzi, którzy podzielali ich zainteresowania oraz porównać swój dorobek kabaretowy. Nagrodą dla najlepszej grupy był występ na Świdnickim Wieczorze Kabaretowym. Projekt doczekał się dwóch edycji.

 

I edycja – 01.04.2011

Podczas pierwszej edycji na scenie mieliśmy okazję zobaczyć zmagania 7 kabaretów z Lublina biorących udział w konkursie. Dodatkową atrakcją były gościnne występy takich kabaretów jak Mimika i Stonka Ziemniaczana. Nagrodę główną zdobył kabaret Cesta la vie. 

 

 

II edycja – 20.04.2012 

W drugiej edycji APSiK tym razem śledziliśmy zmagania konkursowe 6 kabaretów. Gościem specjalnym był Łukasz „Szampanek” Szymanek, który zaprezentował solowy program kabaretowy łączący w sobie elementy teatru i kabaretu. Laureatem przeglądu został kabaret Wyjście Awaryjne.

 

tekst przygotowała

Ewa Prędota