Nie do wiary! To Tatary?

logo_male

 

 

 

Nie do wiary! To Tatary?

 

Podczas pracy w Nie do wiary! To Tatary? połączyliśmy swoje siły z 17 gimnazjum w Lublinie. Projekt był adresowany do gimnazjalistów pochodzących z Tatar i trwał od 15 września 2012 r. do 15 stycznia 2013r. Realizacja tego działania stanowiła wyzwanie, gdyż młodzież zamieszkująca tę dzielnicę jest powszechnie uważana za „trudną”. My jednak wierzymy, że to stereotyp.

 

W ciągu 5 miesięcy grupa gimnazjalistów uczestniczyła w warsztatach podczas których uczyła się jak pisać scenariusze oraz  zdobyła umiejętności z zakresu tańca, improwizacji teatralnej, beatboxu, kuglarstwa oraz robienia lalek teatralnych. Warsztaty  były prowadzone przez doświadczonych działaczy kultury. Ponadto w trakcie realizacji projektu odbyły się również spotkania młodzieży ze starszymi mieszkańcami dzielnicy, którzy opowiadali jej historię.

 

Efektem naszych wspólnych działań było stworzenie niezwykłego spektaklu, w którym główne role zagrało trzech gimnazjalistów: Piotr, Przemysław i Rafał. Spektakl opowiadał o historii dzielnicy Tatary, a podstawą scenariusza stały się wspomnienia starszych osób zamieszkujących to osiedle. Bohaterowie odegrali scenki jakie rozgrywały się w tej dzielnicy na przestrzeni kilkunastu  lat. Przedstawienie było więc historyczną wędrówką po  osiedlu – od teraźniejszości do czasów walk z Tatarami, czyli ludem któremu zawdzięcza ono swą nazwę. Główną atrakcją była ogromna  3- metrowa  kukła, z którą bohaterowie stoczyli bój w scenie finałowej.  Premiera spektaklu odbyła się 24 stycznia 2013 r.

 

Cały projekt był koordynowany przez grupę sześciu studentów i studentek lubelskich uczelni i został zrealizowany dzięki wsparciu programu Młodzież w działaniu.

 

tekst przygotowała

Ewa Prędota

www.facebook.com/NieDoWiaryToTatary

 
 

logo_modzie